Nova tècnica en tractaments de cirurgia vascular a la Clínica Bofill

27 de desembre de 2019 · Clínica Bofill


El passat 20 de desembre l'equip format pel Dr. Albert Brillas amb la col•laboració del Dr. August Corominas, de l'anestesista Dr. Xavier March i de l'infermera quirúrgica Sònia Solé, van realitzar per primer cop en el nostre centre un procediment de revascularització arterial per tractament d'una isquèmia de membres inferiors amb clínica de claudicació intermitent. 

La manca d'arribada de flux sanguini a les cames en exercici per una obstrucció de les artèries, provoca un intens dolor que impedeix al pacient de continuar caminant, obligant-lo a aturar-se. Les repercussions d'aquesta limitació funcional en la vida habitual del pacient són evidents.


La tècnica realitzada va ser un bypass femoropopliti, la qual consisteix a realitzar un pontatge amb material protèsic per saltar l'obstrucció de l'artèria femoral que aporta sang a les cames. El cas realitzat en concret, va ser el de una dona de 78 anys.  El resultat de la intervenció va ser òptim, amb restitució completa de la circulació arterial i desaparició de les molèsties.


Si bé aquest és un procediment habitual en el ventall de tractaments en cirurgia vascular, mai abans s'havia realitzat una d'aquestes tècniques a Clínica Bofill, obrint-se així una nova oferta terapèutica per aquesta patologia en el nostre centre. 

Desitgem a la pacient una ràpida i satisfactòria recuperació i felicitem i agraïm a l'equip quirúrgic l'aportació de noves línies terapèutiques que incrementen la qualitat assistencial al nostre centre.